UPO – urzędowe poświadczenie odbioru jest nazwą zbiorczą dokumentów generowanych przy odbieraniu dokumentacji elektronicznej przez organy administracji publicznej. W przypadku poszczególnych druków, wysyłka może być potwierdzana poprzez przekazanie wysyłającemu:

  • Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia (UPP) – m.in. przy wysyłce druków poprzez ePUAP - Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia jest wystawiane automatycznie w momencie wpłynięcia dokumentu do elektronicznej skrzynki podawczej podmiotu publicznego (ESP)
  • Urzędowego Poświadczenia Doręczenia (UPD) – m.in. przy wysyłce druków poprzez ePUAP, pismo nie jest generowane automatycznie i wymaga działania ze strony odbiorcy - wymaga podania daty odbioru oraz podpisu elektronicznego odbiorcy pisma,
  • Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) – w szczególności w drukach podatkowych przesyłanych do administracji skarbowej.

Urzędowe poświadczenie odbioru UPO generowane jest wyłącznie przy prawidłowym dostarczeniu pisma w formie elektronicznej (otrzymanie statusu 200). Poświadczenie przekazywane jest zwrotnie dopiero w sytuacji, w której dokument dotrze do urzędu w takiej formie, w której urzędnicy będą mogli pismo (deklarację) rozpatrzyć.

Na UPO znaleźć muszą się dane elektroniczne dołączone do dokumentu elektronicznego doręczonego podmiotowi publicznemu lub połączone z tym dokumentem określające:

  1. pełną nazwę podmiotu publicznego, któremu doręczono dokument elektroniczny,
  2. datę i godzinę doręczenia dokumentu czyli datę i czas wprowadzenia albo przeniesienia dokumentu elektronicznego do systemu teleinformatycznego podmiotu publicznego,
  3. datę i godzinę wygenerowania Urzędowego Poświadczenia Odbioru.


Nie posiadasz Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) dla dokumentu złożonego w formie elektronicznej?

Sprawdź i pobierz Twoje UPO

UPO w programach e-file

W programach e-file status wysyłki sprawdzany jest automatycznie, a UPO przypisywane do konkretnego dokumentu jaki wysłałeś, dlatego nigdy go nie zgubisz, a także możesz go zawsze otrzymać na adres e-mail.
Sprawdź teraz  za darmo:

Użytkownicy rozwiązań e-file - przesłali poprawnie ponad 37 000 000 e-Deklaracji i plików JPK.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję